Ana içeriğe atla

İstanbul Hamam Rehberi 2: Çeşmesiz Hamamlar

Mahmutpaşa Hamamı
İstanbul Hamam Rehberi'nin ikincisinde (ilkine buradan ulaşabilirsiniz) hamam olarak kullanılmayan hamamları ele alacağız. İlk hamamımız Mahmutpaşa Hamamı. Mahmutpaşa yokuşunda çeyiz, nevresim, incik boncukcuların arasına sıkışmış halde çok dikkat çekmeyen hamam, içeri girdiğinizde çok büyük bir kubbeyle sizi karşılıyor. İstanbul'un en büyük hamamlarından olan Mahmutpaşa Hamamı şu sıralar halı ve süs eşyalarının satıldığı dükkanlar tarafından işgal edilmiş vaziyette. Gelecekte ise büyük bir ihtimalle butik otel olarak değerlendirilecektir.


Tahtakale Hamamı ise Kurukahveci Mehmet Efendi'nin arasından doğru gidince 150 metre ileride Rüstampaşa Cami'sinin hemen karşısında solda bulunuyor. Çevrede bulunan yoğun oyuncakçı popülasyonuna uygun olarak içerisinde oyuncak toptancıları ve bir adet kahvehane bulunuyor. İstanbul'un en büyük ve en eski hamamı olan bu yapı 80'lerde soğuk hava deposu olarak kullanılmış. Yakın bir zamanda ise alt katının hostele çevrilmesi planlanıyor.

Tahtakale Hamamı
Tahtakale Hamamı'nın içi
Lale Devri'ni sona erdiren planların yapıldığı ve Patrona Halil'in tellak olarak çalıştığı hamam olan Patrona Halil (Beyazıt) Hamamı çok uzun süre üzerini ot bürümüş halde yıkılmayı bekliyordu. Beyazıt'ta İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi yanında bulunan hamam, "kültür merkezi" olarak kullanılmak için restore ediliyor. İçerisindeki beton blokları görünce pek de aslına uygun restore edilmediği anlaşılıyor.

Patrona Halil Hamamı
Ayasofya Hamamı
Bir diğer hamamımız Ayasofya ile Sultanahmet Cami'sinin tam ortasında bulunuan Ayasofya (Hürrem Sultan) Hamamı. İstanbul'daki diğer hamamlardan farklı olarak kadın ve erkeklerin girişinde sütunlu revaklar bulunmaktadır. 2008'e kadar halıcı (elli metre ileride Arasta Çarşısı'nda onlarca halıcı varken) olarak kullanılan yapı, şu sıralar tekrar hamam olarak kullanılmak üzere tekrar restore ediliyor.

Ayasofya Hamamı-revaklı giriş
Sultanahmet Meydanı'nın tam ortasında bulunan bu büyük hamamın daha öncesinde halıcı olarak kullanılması, İstanbul deyince Ayasofya ve boğazdan da önce gelen "hamam efsanesine" yapılmış bir saygısızlıktı. Saygısızlığın da dışında turizm stratejisi olarak tam bir aptallıktı. Yakın zamanda tur şirketleri turistlere, Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Cami'sini gezdirdikten sonra meydandaki "yapay olmayan" hamamda buhar sefası yaptıracaklar.

Ayasofya Hamamı halıcıyken
Hamam Beyoğlu
Son mekanımız ise içler acısı bir restorasyon örneği. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan yapı, 1571 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmış ve 70'lere kadar da hamam olarak kullanılmış. Burası şimdilerde "Hamam Beyoğlu" adıyla eğlence severleri ağırlıyor! Hamam Beyoğlu'nda bifteğinizi yiyip, şarabınızı içebilir aynı zamanda tarihi atmosfer içinde elektronik müzikle dans edebilirsiniz. Bundan iyisi şamda kayısı!

Restoran olarak kullanılan
Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı

Yorumlar

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…