Ana içeriğe atla

Püf Noktalar: Eminönü 2


Eminönü turumuz devam ediyor (İlkine buradan ulaşabilirsiniz). İlk mekanımız Kurukahveci İhsan. Kurukahveci Mehmet Efendi'den (İkisi de aynı yıl kurulmuş) aldığımız son birkaç kahve istediğimiz gibi çıkmayınca kahvecimizi değiştirmeye karar vermiştik. Yıllarca Mehmet Efendi'nin dükkanın yanında bomboş duran İhsan Efendi ve Halefleri'nde (Mehmet Efendi'de mahdum bunda halef) şansımızı deneyelim dedik.

Abartılı logo
İhap Hulusi tasarımlarını andıran logosu (Mehmet Efendi'ninki kadar iyi olmasa da) ve "odun ateşinde kavrulmuş" yazısı sayesinde zaten hep merak ediyordum ama Mehmet Efendi'yi de bırakmaya cesaret edemiyordum. Evde yaptığım birkaç deney sonrasında kahvenin  iyi (en azından Mehmet Efendi'den) olduğunu söyleyebilirim.  Bu arada hemen yanı başındaki handa Kuru Kahveci Han'ın Latin ve Arap alfabesinde yazılışları var. İhsan'la alakalı mı bilemiyorum. Ama bu, bölgenin Osmanlı zamanında bile kurukahveci diyarı olduğunu gösteriyor.


İkinci mekanımız ise 50 senedir Mısır Çarşısı'nın hemen yanında bulunan "Elmaslar Kasap". Namlı, Beyti ve Pandeli gibi büyük lokantalara da et veren kasabın tüm ürünleri Balıkesir'den geliyor. Bu güleryüzlü kasapta et ve tavukla beraber, önceden sipariş verildiğinde kaburga dolması, kağıt kebabı (Hafif sulu) ve pide içi temin edebiliyorsunuz.


Etleri ve özellikle de bifteği, marketlerdekinden çok daha lezzetli. Kasabımızın "alameti farikası" ise etleri paketleme tekniği. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz kasaplardaki gibi eti kağıda sarıp, tavandan sarkıttığı iple "büyük bir titizlikle" bağlayarak veriyor. Sırf bunu izlemek için bile buraya uğrayabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Bir Türk kahvesi müptelası olarak şunu söylemeliyim ki, Kurukahveci İhsan Efendi en lezzetlisidir. Mehmet Efendi'nin adını bile anmazsınız bunu denerseniz:)
    saygılar,

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…