Ana içeriğe atla

Body Worlds


Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sergi 25 tl eder mi? Tabiki etmez, hatta hiçbir sergi 3 sinema parası (halk günü) etmez. Ama sergi 17 Aralık'ta biteceğinden ve bir daha Türkiye'ye ne zaman geleceği belli olmadığından paraya kıydık.


Girişteki "cep telinizi kapatın!", "fotoğraf çekmeyin!" gibi saçmasapan uyarıları kale almadan, gizli gizli fotoğraflarımı çektim (tabi ki flaşımı kapatarak). Flaşların kapatılması uyarısı gelebilirdi, ama fotoğraf yasağını anlamış değilim. Hatta bu konuda o kadar serttilerdi ki, fotoğraf çekenleri kaba saba şekilde uyardılar (allahtan ben çok fazla yakalanmadım). Dünyanın en büyük müzelerinde bile fotoğraf çekmek serbestken, buranın böyle bir küstahlık yapması beni sinirlendirdi.


Body Worlds'te, bilim adamı Dr. Gunther Von Hagens önderliğinde, plastinasyon yoluyla dönüştürülmüş insan ve hayvan örneği, embriyo, çocukluk, gençlik ve yaşlılık evresini takip ederek sergileniyor. Serginin en etkileyici kısmı ise kusursuz zürafanın sergilendiği bölüm.

serginin gerçek ve mecazi anlamda doruk noktası

O kadar etkileniyorsunuz ki sergi, zürafayı gördüğünüz anda sizin için bitiyor ve başka bir yerden zevk alamaz oluyorsunuz. Zürafa çok etkileyici olsa da hiç bir yırtıcı hayvanın sergide olmaması üzücü. Almanya'da, (buraya niye getirilmemiş bilemiyorum) fil ve goril gibi birçok hayvan sergileniyormuş (internetten bakarsanız sergilenen ürünlerin en az yarısının olmadığını görürsünüz).


Body Worlds'teki tüm vücutlar insanların bağışları sonucu toplanmış. Kişiler vücutlarının öldükten sonra teşhir edilmesi için hiç bir şey talep etmezken, sergileyen firmanın bilet fiyatlarını yüksek tutması sinir bozucu. Tamam plastinasyon tekniği pahalı ve uzun bir süreç (1500 saati buluyormuş) ama karşılığında fili ve gorili de görseydik bari!

Gunther Von Hagens ve fil

Yorumlar

 1. fil ve goril seni baya sinirlendirmiş. yoksa bu kadar şikayet etmezdin tahminim. çünkü sergi müthiş bir sergi. hele bir de kaplan olsaydı

  YanıtlayınSil
 2. Beni en çok etkileyen zürafa değil de at ve binicisi oldu. At olayı müthiş bir olay.

  YanıtlayınSil
 3. at da çok etkilryiciydi. hatta kaide üstünde olmasından mıdır bilemiyorum boyu çok büyük geldi bANA

  YanıtlayınSil
 4. ben New York'taki sergide hamile kadinin 9 aylik seruveni ile mide kanseri ve sigara icen vuducun evrimi etkilemisti.. Burada sergilenen cogu vucut evsiz Cinlilere ait oldugu soylemiyle bayagi tepki toplamisti. Sergi $20.00 civarinda ama internette bir suru promosyon kodu ile 15 dolara falan geliyor.. Bence kesinlikle deger.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.



Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.



Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.



Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…