Ana içeriğe atla

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

içeriden Süleymaniye Hamamı

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılardan otel rezeryasyonu istiyorlar. Yani İstanbul'a gelen yabancı arkadaşınız sizde değil de otelde kalıyorsa bu ayrımcı hamamda yıkanabilirsiniz. Tabi ayrımcı diyorum ama Türk-yabancı ayrımı yapmadan hamama herkesi alsalardı ne gibi sorunla karşılaşırlardı tasvir etmek çok da zor değil. Mimar Sinan, kendi yaptığı bu hamamda 1557'den öldüğü 1588'e kadar yıkanmış, hatta kendisinin ve Kanuni Sultan Süleyman'ın kullandığı halvetler hala korunmaktadır. Süleymaniye Hamamı'nın girişi kese, masaj dahil 70 tl'dir. İkinci hamamımız ise Cağaloğlu'nda bulunan küçük ve bakımsız durumda bulunan Köşk Hamamı. Hamam hergün saat 19:00'dan sonra karışık olarak turistlere, bu saatten önce ise sadece erkeklere hizmet vermektedir.

Süleymaniye Hamamı

Son hamamımızda ise ayrımcılık yok. Bestekar Dede Efendi'nin ailesine ait olan ve Dede Efendi'ye "hamamzade" ünvanını kazandıran tarihi "Acemoğlu Hamamı". Etrafını saran Celal Ağa Oteli tarafından işletiyor. Uzun bir dönem hizmet veren Acemoğlu Hamamı, bir süre sonra bakımsızlıktan kapatılmış, daha sonra ılıklık kısmı yıkılarak arsasının yanına Celal Ağa Konağı adlı çirkin bir otel yapılmıştır. Küçük bir kısmı restore edilen hamamın diğer kısımları, otelin kafeteryası olarak kullanılmaktadır. Habere buradan ulaşabilirsiniz.

içeriden Acemoğlu Hamamı

Yani burada da ayrımcılığa maruz kalmasanız bile tarihi talana prim vermiş oluyorsunuz (kırk katır mı, kırk satır mı?). Rezervasyon yaptırmanız halinde 35 tl'ye (kese ve masaj hariç) din, dil, ırk, cinsiyet belirtmeden tarihi bir hamamda yıkanmanın tek yolu bu. Dileriz hamam olarak tekrar eski işlevine dönecek olan Ayasofya Hamamı (burada değinmiştik) ayrımcılık yapılmayan unisex hamam olarak tasarlanır da İstanbullu ağız tadıyla hamam keyfi yapar.

Yıllar sonra gelen edit: Ünisex hamamlar kervanına son aldığım duyumlara göre Ağa Hamamı da eklenmiştir. Ağa Hamamı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

hamama yakın markaj (wowturkey sitesinden)

İstanbul Hamam Rehberi 1'e ve 2'ye rakamları tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Not: Bol eğlenceli ve yemekli hamam turumuza katılmak isterseniz bizlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. unisex hamam nasıl oluyor , kız erkek hep beraber hamama girip kese mi atıyoruz birbirimize? valla gözümde canlandıramadım?

  YanıtlayınSil
 2. unisex bir hamam düşünemiyorum bir kere hamam deyince temizlenmek güzel görünmek gibi geliyor akla.. hamam eğlencesi bence unisex olamaz.. olursa da o zaten farklı bir olgu olur... yada bildigin saçmalık olur.

  YanıtlayınSil
 3. art niyet olmadığı sürece unisex hamam gayet de olur. plajın unisexi olur mu diye sormadığımıza göre hamamda da bu soruyu sormamak gayet mantıklı.zaten unisex hamama zorla sokulmuyor insanlar bunu bilen insanlar gittiğinden herhangi bir problem de yok.istanbul'un tüm hammaları unisex olsaydı" rahat hamama giremiyoruz" diyen insanları haklı bulabilirdim.

  YanıtlayınSil
 4. unisex hamam düşünememeyi, bildiğin "saçmalık" olacağını, anlamaya çalışıyorum..?!?

  YanıtlayınSil
 5. eh tabii ben de plaja gidiyorum ve o bana gayet normal geliyor çünkü küçüklüğümden beri her yaz plaja giderim. öte yandan hayatım boyunca hiç duymamıştım ben böyle unisex hamam sefasını, o yüzden açıkçası çok yabancı geldi bu fikir bana. hayal edemedim yani nasıl olduğunu. istanbul'da unisex hamam olması bile beni çok şaşırttı.

  YanıtlayınSil
 6. Istanbul'u bilmem de Ürgüp'te var bir tarihi unisex hamam, din, dil, irk, cinsiyet farki gözetmeksizin istedigin kadar keselen, yikan ne istersen yap.hem fiyati ucuz hem de dogru düzgün insanlar isletiyor hamami. unisex hamam niye olmasin ki? bal gibi de mis gibi de olur.

  YanıtlayınSil
 7. istanbul iyice zıvanadan çıktı. geçen cağaloğlu hamamına girdim fiyat sormak için. giriş+kese 89 tl çektiler. yazıklar olsun

  YanıtlayınSil
 8. Bence yeni jenerasyonun hamamlardan kopmasının nedeni unisex olmamaları değil fiyatlarıdır. Ha hamama bir kaç et parçası görme amacıyla gidecekler yok değil ülkemizde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. fiyatlar da çok önemli bir neden. kimse durduk yere minimum 30 tl para saçmayı göze almıyor. Haksız da sayılmazlar.

   Sil
 9. Eşiyle, sevgilisiyle hamama gitmek isteyen insanların ayrı yerlere gitmek zorunda kalmaları nasıl bir saçmalıktır. Malum hamam koşullarını (buhar, iyi bir kese, istenildiginde masaj) evlerde yaratmak herkes için mümkün olmayabilir. Sonuç olarak unisex hamamda bulunmak kişi için sorun teşkil etmiyorsa aksi düşüncede olanlara kendi hayatları ve seçimleri ile ilgilenmek düşer. Burda mesele, "Unisex hamam olmalı mı, olmamalı mı?" sorusu değil, bunu tercih eden insanların dil, din, ırk ayrımına maruz kalması ve tercihlerine saygı gösterilmemesidir. Kısacası etnik kimliğine bağlı olarak dolaylı yoldan aşağılanmasıdır. Burada sorunsallaştırılması gerek ise yerli halkımızın kızlı erkekli hamama gitmesi değil, diğer insanlara tanınan bu haktan kendi insanlarımızın mahrum bırakılmasıdır. Bir takım şeylerden çekiniliyorsa eğer (sarkıntılık vs.) alınabilecek daha mantıklı ve insancıl önlemler pekala bulunabilir. "Sapıklık" yalnızca bu ülkenin insanlarına has bir kavram değil. Dolayısıyla bu bir kıstas kabul edilemez. Cinsel istismarın yoğun olarak yaşandığı bir ülkeysek eğer bunun arka planında bir takım saçma değerler doğrultusunda kadın-erkek ilişkisinin bu şekilde kategorize edilmesi yer almaktadır. Bu saçma uygulama ise elbette bu durumun altını çizmektedir.

  YanıtlayınSil
 10. Ağa Hamamı karışık degilmiş. ayrıca sadece anlaşmalı oldukları turuzim firmalarıyla çalışıyorlarmıs dışarıdan almıyorlarmış.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında tüm karışık hamamlar aynı şekilde çalışıyor. Suleymaniye hamami da acente dışı almıyor. Ama sonuç olarak karışık opsiyonu var.

   Sil
 11. Tarihi Galatasaray Hamamı karışık hamam olmus. Herkesi kabul ediyorlar

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …