Ana içeriğe atla

Beyrut Lezzet Turu: Tatlılar

Güvercin Kayalıkları
Eğer Beyrut'ta kalacak yer düşünüyorsanız burası kesinlikle Hamra semtinde olmalı. Burası müslüman mahallesi olmasına rağmen, Asmalımescit vari sokaklara taşan gece hayatına, Bağdat Caddesi gibi alışveriş caddesine (Hamra Caddesi), Sirkeci-Eminönü hattı gibi ucuza yiyip içebileceğiniz yerlere ve Caddebostan gibi şahane bir kordona sahip. Kordonda Güvercin Kayalıkları manzarasında nargile keyfi yapabilir, Amerikan Üniversitesi'nde ise batılı ayarda bir kampüs yaşantısına şahit olabilirsiniz. Tatlı turumuza da Hamra'dan başlıyoruz. İlk durağımızın adını bile telaffuz edemiyorum.


Le Goût Parfait: Bu Fransız isimli tatlıcıyı biraz şansa bulduk. Beyrut'un meşhur tatlıcısı Amal Bohsali kapalı olduğundan hemen karşısında burayı görünce daldık içeriye. İyiki de dalmışız. Bu sayede "ma'amoul" ile tanıştık. Ma'amoul Lübnan'ın yerel tatlılarından birisi. Bizim elmalı pastalara benziyor (Bunun da üzerine pudra şekeri dökülüyor). Fakat biraz daha küçüğü. İçinde elma yerine ceviz, fıstık, badem, hatta alternaif olarak incir ve hurma gibi tatlı meyveler bile konulabiliyor. Taj Al Moulouk'da yediğimiz ise "ma'amoul mad" adlı farklı bir tür. Tıpkı kibbe gibi ma'amoulun da türlü türlü versiyonları var. Ma'amoul mad çift kat irmik tatlısının içine incir, hurma veya lübnan kreması (Ashta) koyulmasıya yapılıyor. Lübnan'da yediğim en iyi tatlı buydu. İçinde tereyağı olmasına rağmen çok hafif ve lezzetli. Gül suyu gibi baskın tatlarla bozulmamış. Revaninin daha kurusu gibi, ama içi krema veya meyve ezmeleriyle nemlendirilmiş. Bizim güllaç gibi klasik bir ramazan tatlısıymış. Le Gout Parfait, şansa bulmamıza rağmen Lübnan'da denk geldiğimiz en iyi tatlıcı.

Ma'amoul mad

Taj Al Moulouk: Hala Hamra'dayız. Çok methedilen Lübnan künefesini deneyelim dedik. Burası meşhur Bliss Caddesi üzerinde. Çoğu yerde künefe sabah vakti çıkıyor ve öğlene kadar tamamen tükeniyor. İşin garip tarafı kahvaltıda künefe yemeleri değil. Künefeyi "kaak" adlı ekmeklerinin arasına koyup yiyorlar. Hiç deneyesim gelmediğinden biz akşam vakti ve porsiyonda künefe yiyebileceğimiz bir yer aradık ve Taj Al Moulouk'a ulaştık.


Lübnan künefesinin bir diğer farkı da kadayıftan değil revani gibi irmikten yapılıyor olması. Dert değil irmiğe bayılırım. İçindeki peynir Türk künefelerinde kat be kat daha bol ve lezzetli. Fakat bir şerbeti var ki dillere destan. İçindeki gül ve portakal çiçeği esansı o kadar yoğun ki künefenin tadını alabilmek mümkün değil. Üstelik yetmezse diye yanına bir cezve de şerbet getiriyorlar. Benim gibi tadına bakmadan şerbet dökmeyin. Buranın dondurmasını da denedik güzel ama kusursuz değil. Eğer kusursuz bir dondurma yemek istiyorsanız Hamra semtinden çıkıp tam ters istikamete hıristiyan mahallesi Gemmayzeh'e yönelmeniz gerekiyor.

Künefe
Hamra ile beraber Beyrut'ta en sevdiğim mahalle burası. Şehrin merkezi Downtown gibi steril restorasyonlar buraya henüz uğramamış. Gökdelen sayısı giderek artsa da hala Osmanlı'dan kalma bahçeli evlere rastlamak mümkün. Burada Ermeni nüfusu da yoğun olduğundan el işçiliği ile geçimini sağlayan birçok dükkana denk gelebilirsiniz. Lastik tamircisinden, çuval imalatçısına el yapımı şekerlerden, kadayıfçılara sanki tipik bir Anadolu şehrinin 70'lerdeki hali gibi. Diğer taraftan şehrin en haraketli gece hayatına ve sanat galerilerine de ev sahipliği yapıyor bu mahalle.

Gemmayzeh'ten görünüm
Hanna Mitri: Gemmayzeh semtinden yavaşça yokuş yukarı çıkıyoruz. Gemmayzeh Çukurcuma ise Achrafieh Cihangir. Sokaklar giderek zenginleşiyor. Arabalar lüks, barlar şık. İki semtin arasında bulunan Mar Mitr sokağına gitmek niyetimiz. Orada Beyrut'un Yaşar Usta'sı Hanna Mitri'ye uğrayacağız. Hanna burada 50 yıldan beri dondurmacılık yapıyor. Tüm ürünlerinde mevsim meyveleri kullanılıyor. Türk usulü dondurmalar gibi sahlep de eklenerek yapılıyor.

Hanna Mitri

Kavunlu dondurması Yaşar'ınkisinden bile iyi. Şeftalilisi çam fıstıklı. Doğal meyvelerle ve sahleple dondurma yapmak büyük marifet. Ama kullanılan meyvelerin kaliteli oluşu marifetlerin en büyüğü. Şeftalili dondurmayı yediğinizde, bu ayarda şeftali bile yemediğiniz aklınıza geliyor. Dondurmanın kokusu meyvenin kendi kokusundan bile daha yoğun. Külahlar ise Beyrut nostaljisiymiş. Eskiden sokak dondurmacıları bu külahları kullanırlarmış. Şimdi kullanan çok yok. Ayrıca burası dondurmanın dışında el yapımı şahane çevizli ma'amoullar da yapıyor.

Külah şahane
Burayı internetten araştırma yaparken rastgele buldum. Daha önce blog yazarımız İmerhan'ın bahsettiği (Buradan ulaşabilirsiniz) Modern Mezze adlı yemek kitabının yazarı Anissa Helou, bloğunda burayı şiddetle tavsiye ediyordu. Anissa Helou'dan laf açılmışken kendisi Ortadoğu yemekleri uzmanı Lübnan asıllı bir yazar. Bloğunu şiddetle tavsiye ediyorum. Zaman zaman Türkiye'ye de geliyor. Tabi ki Gaziantep hayranı. Ortadoğu mutfağına tapıyorsanız Gaziantepsiz abdeste başlanılmaz. Mezze kitabının dışında Mediterranean Street Food adlı şahane bir kitabı daha var. Bizim gibi sokak yemeği severler için enfes bir kitap. Türkiye'de maalesef hiçbir kitapçıda bulamadık.


Achrafieh tıpkı Cihangir gibi sağlı sollu barların, kafelerin olduğu bir semt. Ayrıca Abdel Wahab El Inglizi Caddesi şehrin en iyi birkaç lokantasına da ev sahipliği yapıyor. Caddenin sonunda ABC adlı bir alışveriş merkezi var. Bu kadar haraketli bir gece hayatı ve yemek şöleni arasında pek çekici gelmeyebilir. Canımız yine müslüman işi tatlılar çekiyor. Yöneleceğimiz istikamet belli.

Yukarı soldan başlayarak: künefe, cevizli baklava, ma'amoul, karışık tatlılar
Amal Bohsali: Yine Hamra'ya dönüyoruz ve yine bir Anissa Helou tavsiyesi. Buraya, Helou ve birkaç Beyrutlu entellektüelin oluşturduğu Insider's Guide To Beirut listesinden denk geldim. Herhalde biraz ehlikeyf olduğundan bayram günleri tamamen kapalıydı. Döneceğimiz son gün şansımızı denemek adına tekrar kapısına dayandık. Amal Bohsali çoğu yerde Beyrut'un en iyi tatlıcısı olarak geçiyor. Gül suyu ve portakal çiçeğine rağmen tatlı yiyeceğim diyorsanız burayı denemenizi öneririm. Baklavaları küçüçük ve çıtır çıtır. Şerbeti benim gibi şire sevmeyenler için tam ideal. Ama ağır tatlı severleri kesmeyebilir. Daha önce künefe maceramızda ağzımız yandığından künefeye hiç bulaşmadık. Benim favorim ise cevizli ma'amouller oldu. Çok hafif ve lezzetli.

Ataif
Waffle
Ataif Ve Diğerleri: Ataif yerel bir Lübnan "pancake" türü. Hamuru klasik pancake gibi ama içine Lübnan kreması yani ashtah konuluyor. Bizim lokma tatlısı gibi bu da adım başı bulunabiliyor. Yapımını seyretmek çok zevkli. Bunun dışında bilhassa Hamra ve çevresinde, sade veya ataif gibi içi krema dolu "waffle" pişiren minik dükkanlara denk gelebilirsiniz. Denemedim.

Yorumlar

 1. ben de en güzel künefeyi tawlet'te yedim. et olarak da el inglisi methedildiği kadar var.

  YanıtlayınSil
 2. çok bahsedilmesine rağmen tawlet'e maalesef gidemedim.

  YanıtlayınSil
 3. -de ve -ki ayrımlarına dikkat!

  künefe, arapça'da knf diye yazılıyor sanıyorum, kadayıf demek olduğundan suriye ve lübnanlıların irmeikten yaptıkları peynirli tatlıya neden künefe dediklerini çözemedim.

  hatay'ın kimi yerlerindeki künefeyi tek geçerim. baklava ise elbette antep'in kuru baklavası.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…