Ana içeriğe atla

Emir Kipleri

Ye: Açıkçası Beyoğlu'nda gözümüzü gönlümüzü doyuran pastane ve fırın olmadığından hamur işlerine çok dadanamıyoruz. Aşağıdaki fotoğraftan da hemen anlayacağınız gibi Savoy'un milföy pastası ilk tercihlerimizden. Ama bu herkesin bildiği pastayı tekrardan anlatacak değiliz. Çalışanları biraz somurtkan olsa da en son dayanamayıp aldığımız el yapımı gofretlerine bayıldık. Taze yapılmış olduğundan mıdır hamuru pek bir çıtır. Çikolatası bol. Bunu alan Lebon Pastanesi'nin el yapımı frigosunu da aldı. Tavsiye ederiz. Bu arada yeri gelmişken söyleyelim. Beyoğlu'nda iyi bir baklava bulunmaması sorunsalı da çok sinir bozucu. Her ne kadar Firuzağa Meydanı'ndaki Elvan Pastanesi'nin baklavaları gayet taze de olsa da tatmin edicilikten çok uzakta. Halbuki yokuş aşağı kaptırıp bir kilometre yürüdüğünüzde kendinizi İstanbul'un baklava-börek merkezi Karaköy'de buluveriyorsunuz. Yazık.

Dinle: Hazır güncel bir pikap yazısı yazmışken geçen hafta aldığım plaktan da bahsedeyim. Burada durup size Adele'nin albümünü anlatacak değilim ama bu aralar Mephisto'da gayet uygun fiyata güncel plaklar satılmakta. İkinci el plaklar bile fahiş fiyatlara satılırken sıfır ve güncel bir albümü 39 tl'ye bulabilmek sevindirici. Yeni hedefimiz şöyle kaliteli bir AC/DC albümü kapmak. Bu arada şahane albümleri "Back In Black"i sahaflar dahil hiçbir yerde bulamıyorum o da ayrı konu.


Keşfet: Kasımpaşa Pazarı'ndan daha önce bahsetmiştik. Geçen hafta ise çok zamandır arayıp da bulamadığım doğal erik ekşisini keşfetmemle bu pazarın kıymeti gözümde bir kat daha arttı. Aslında tam erik ekşisi diyemeyiz buna. Erik, elma ve ayva ekşisinden oluşan doğal bir karışım. Marketlerde aldığımız yapay ekşilerin aksine bu karışım tamamen katı (Mesir macunu kıvamında). Bu yüzden sıcak suyla karıştırarak kullanabiliyorsunuz. Özellikle yaprak sarmasında sonuç harikaydı. Biraz mayhoş biraz da tatlı bir aroma verdi. Yeni hedefim ise poşetler içinde satılan köy tavuklarının tadına bakmak.

Görüntüye aldanma
Tıkla: Muziksizmekanlar. Müziği seven insanlar olarak, hoşlarına gitmeyen müzikleri dinlemekten ve sürekli sese maruz kalmaktan rahatsız olup ve arka plan müziği çalınmayan kafe, restoran ve mağazaları araştırmaya başlayan bir grup insanın projesi. Bunun sonucunda yeni bir internet sitesi oluşturup bulabildikleri fon müziği olmayan mekanların listesini çıkamışlar. Listede müziksiz restoranlar, kafeler, etkinlikler ve alışveriş gibi gruplar mevcut.


İzle: Türkiye'de Fetih 1453 fragmanı dolana dursun merakla beklediğimiz Prometheus "teaser"ı geçen ay internete düştü. Ridley Scott Alien filminden yıllar sonra çok merak edilen ilk filmde keşfedilen garip uzay gemisinin sırrını nihayet açıklayacak gibi. Fakat film Alien serisiyle aynı evrende geçse de "xenomorph"ları görme olasılığımız düşük (Ridley Scott ile bu konuda yapılan röportaja buradan ulaşabilirsiniz).Yorumlar

 1. Balık pazarı/Galatasaray civarındaki Sakarya Tatlıcısının baklavaları hiç fena değil bence... http://rejimbozan.blogspot.com/2012/01/sakarya-tatlcs-ayva-tatlsna-bir-ovgu.html adresinde azıcık bahsi ve fotoğrafları var :) Bir de, Turnacıbaşı sokaktaki Hayvore'nin ev baklavası epey güzel ama her zaman bulunmuyor. Baklava ve milföy sevdiğinize göre, orda alternatif olarak bir laz böreği de yenilebilir!

  YanıtlayınSil
 2. teşekkürler. şu hayvorenin önünden her geçişimde hamsili pilav yiyenleri görüyordum. bu hafta oraya da gidelim bakalım :)

  YanıtlayınSil
 3. Biraz(!) pahali ama Patisserie de Pera... porselenlerin zerafeti bile yeter!
  http://www.perapalace.com/tr-TR/patisserie-de-pera/18.aspx

  YanıtlayınSil
 4. Ah evet, Hayvore'nin hamsi pilavı gerçekten şahane :D Bir de tatlı olarak giresun ezmesi'ni sorun! Fındık ezmeli kadayıf.

  YanıtlayınSil
 5. sıfır plaklar D&R'ın internet sitesinde daha ucuz oluyor genelde.

  http://www.dr.com.tr/Muzik/Back-In-Black/AC-DC/Albumler/Rock-Music/Rock/urunno=0000000351030

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…