Ana içeriğe atla

Talisker

Viski serimiz devam ediyor. Öyle afili viski yazılarımıza kanmayın. Daha düne kadar viski ne kadar koyu ise, o kadar iyidir diye düşünüyorduk. "Yahu bu adamlar malt İskoç viskinin dışında başka bir zıkkımı bilmiyorlar mı?" diyeceksiniz. Ben şahsen "Yamazaki" marka Japon viskisi yazımla sıramı savdığımı düşünüyorum. Helsinki'den (Kimi zaman St. Petersburg'dan) bildiren yazarımız Ülke ise sırf İskoç viskisi sendromunu atlatmak için, kendini trajikomik bir İrlanda viskisi tadımına davet ettirdi. Tadımda sadece Jameson marka (Onun da bir tek ürünü) viskinin bulunması büyük hayal kırıklığıydı. Ülkeyle beraber içmeye gelen İskoç arkadaşının "It is good enough for cleaning windows" lafı  ise İskoç-İrlanda viski gerginliğine sebebiyet vermiş. Gecenin sonunda beleş viskiden sarhoş olan adalılar işi gürültülü bir şekilde (Türküler-şarkılar eşliğinde) tatlıya bağlamışlar. İstanbul'dan hatta Çukurcuma'dan bildiren sarı saçlı mavi gözlü yazarımız İmerhan ise taa Amerikalar'dan ismini bile telaffuz edemediğim garip bir viski siparişi verdi. Jack Daniel's ve Jim Beam dışında Amerikan viskisi bilmeyen bizler için sabırsızlıkla beklenen bir sipariş oldu bu. Dileriz İmerhan kızlara hava atayım derken tüm viskiyi tek gecede eşe dosta içirmez ve biz de tadına bakma fırsatı bulabiliriz. Kanada'dan bildiren yazarımız Özgün ise tam da "yükselen Kanada viskileri" hakkında bir yazı tasarlarken, "Aşırı hızda motosiklet kullanma suçundan sınır dışı edildim!" palavrasını uydurarak yurda döndü. Yeni bir Jack London-vari maceraya girmediği sürece kendisinden en fazla Ankara viskisi yazısı bekleyebiliriz. Demirel'in meşhur lafını çarpıtarak "Bu memlekette viski vardu da biz mi içtük?" diyerekten Türk viskisi yazısı da yazmayabilirdik. Ama Ankara viskisi (Acaba hala var mı?) akla düştü bir kere. Anadan üryan ODTÜ'lü yazarımız Ülke'ye Ankara viskisi yazısını kilitledim gitti bile. Geriye sadece mimar yazarımız Triple-double kalıyor. Fakat o da en kral viski ile Lipton Ice Tea, metil alkol karışımını ayırt edemeyeceği için saklambaç misali "sütten" ilan ediliyor. O zaman ben de görevimi hakkıyla yerine getirdiğimden dolayı "topal tilki" oluyorum.


Uzun lafın kısası İskoç maltlarından devam ediyoruz. Glenfiddich ile beraber İskoç maltlarının Elvis'i Talisker, rahat içimiyle dünyanın her yerinde haklı bir üne sahip. Tadına bakmadan kokladığımızda kömür ve is başta olmak üzere denizin ve turunçgillerin kokusu hemen ardından geliyor. Tat olarak ise en başta is ve kömürsü aroma insanı vuruyor. Derinlerde ise fıçının odunsu tadını ağızdaki acımsı tat sonlandırıyor.


Talisker'i Türkiye'de bulmak çok kolay. En sıradan Migros marketlerinde bile temin edebilirsiniz. Fakat duty free fiyatının litresi 35-40 euro olduğu düşünülürse burada yetmişliğine 2 kat fazla para baymak akıl karı değil. Isle of Skye yöresinin bu rahat içimli viskisi günlük içimlerde kullanılmak için (Çok sevdiğimiz içimi zor  olan Laphroaig'in aksine) çok uygun genel bir tada sahip. Tavsiye ederiz.

İmerhan'dan Ek: Amerika'dan gelecek olan viskimiz (Adını söylemeyip gizem yaratayım) Los Angeles havaalanında "duty free" olmaması (!?%&) engeline takıldığı için bir sonraki Amerika seyahatine kaldı. Talisker'e gelince. Babamın Johnny Walker'ından uzun zaman önce Jack Daniel's ve Chivas'a terfi etmiştim. Oradan da maltlara terfi etmeye başladığım sıralarda bir arkadaşımın evinde Chivas'ı görünce, blend viskileri yerip, cılız ama "havalı" bilgilerimle malt viskileri övmeye başladım. Tabi Chivas'ın sahibi tam bir viski fanatiği çıkıp, içki dolabından envaiçeşit malt viskileri çıkarınca şöyle bir yutkunmuştum. Neyseki beni bozmak yerine masanın üstüne 4-5 şişe viskiyi koyup, her birinin önüne peçetenin üstünde viski bardaklarını yerleştirdi. Yanlarına da kaliteli bir parça bitter çikolata, bir sürahi soğuk su ve buzu da ekledi. Sonra başladı tek tek usulüyle tattırıp anlatmaya. Ben de sesimi çıkarmadan ve ukalalık etmeden tadıp, dinlemiştim. İşte Talisker'i ilk orada denemiş ve bayılmıştım (Bir de Maccalan denemiştim ona da bayılmıştım). Okan'a da hemen bahsetmiştim. Yoğun is kokusuna rağmen içimi görece kolay (Laphroaig'e göre. Gerçi Laphroaig'de "medicine" aroması daha baskın sanki ve bence art arda içimi zorlaştıran o). Benim is aromalı viskilerden ilk göz ağrım ve en sevdiğim. Yoğun aromalı viskilere başlamak ya da alışmak için iyi bir seçenek.  

Yorumlar

 1. Lagavulin'i denedikten sonra bu yazıyı yeniden yaz. Hatta bayağı bir şeyi yeniden yazmamız lazım :)

  YanıtlayınSil
 2. sen kısayoldan ayrı bir lagavulin yazısı yaz bence :)

  YanıtlayınSil
 3. gizemli amerikan viskisini tadamadım ama onun yerine gentlemen's jack içtim. o da hiç fena değil günlük bir viski için. içimi çok rahat. bir de nedense amerikan diye herhalde çok laubali oluyorum içerken. bir glennfiddich 15 içerkenki "zerafetim" yok onu içerken.

  YanıtlayınSil
 4. Glennfiddich 15e gerek yok, fiyat-verimlilik oranı acısından bence gereksiz. İlla Glenli bi şey iceceksen (ne alaka?) 3-5 fazla verip Glenmorangie Nectar D'or u dene, bence şahane.

  YanıtlayınSil
 5. ankara viskisi ile ilgili bir haber. meğer çoktandır piyasada yokmuş
  http://www.milliyet.com.tr/Default.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=519058

  YanıtlayınSil
 6. Maltepe (Ankara) pavyonlarında verilirdi eskiden.

  YanıtlayınSil
 7. Isteyene bende 2 şişe ankara viskisi var 05464831155

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.



Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.



Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.



Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…