Ana içeriğe atla

St. Petersburg Terminal Bar

Efendim, St. Petersburg'da müdavimi olduğum bir bar var. New Yorklu sahiplerinin garip bir zevkle döşediği "Terminal" ismindeki bar genelde 35-40 yaş ve üstü müşterilere hitap eder. Barın uzun ve dar bir koridoru ve bu koridorun başındaki küçük sayılabilecek bir alandaki üç beş ahşap masa ve ortada duran, kimi zaman müşterilerin de çaldığı eski bir piyanoyla son derece sade bir tasarımı var. Rusya'da henüz barlarda sigara içmek serbest olduğundan burada geçireceğiniz birkaç saat sonunda sesiniz Tom Waits'e rakip olabilir. Ancak bazı avantajları da yok değil. Her ne kadar Rusya'ya büyük sempati duyan (Ataları Rusya'dan tekme tokat kovulmasına rağmen) kadim Finli dostum Mikko, Terminal'i binbir türlü bahane öne sürerek beğenmese de (Yok efendim hijyenik eğil, mutfak havalandırması zayıf, müzik volümü iyi ayarlanmamış vs.), içkimizi alıp sokağa çıkma özgürlüğü (Kuzey ülkelerinde içkinizi alıp sokağa çıkmak son derece az bulunan bir özgürlüktür) keyfini yerine getiriyor.


Ancak bu barda bulunma sebebim ne bu garip dekorasyon, ne de 40 yaş üstü şirket ve zevk sahibi jazz sever Ruslarla girdiğim yüzeysel sohbetler... İtiraf etmekte fayda var. Terminal Bar St. Petersburg'ta en fazla çeşit malt viskiyi bir arada bulabileceğiniz ender mekanlardan biri. Bu da yetmezmiş gibi viski fiyatları gayet uygun. Öyle ki, eskiden olsa yanına bir de puro yakıp havalı havalı içtiğimiz ama bugün içenlerle "Bununla iyi tuvalet temizlenir", "Ver ayakkabımı cilalayayım", "İki kadeh dök de komşunun vakitsiz havlayan köpeğini zehirleyeyim" gibi ifadelerle küstahça alay ettiğimiz Chivas Regal ve diğer adi viskilerin dublesi (!) 150 ruble (8.5 Lira). Bunlardan daha iyi içimi olduğu halde İrlandalılık'tan olsa gerek pek prim yapmayan İrlanda viskileri ise sudan ucuz (Oysa fiyat-tat analizi yapıldığında evde bulunması lazım; hemen kaliteli malt viski içmek isteyen davetsiz misafirlerin dikkatini dağıtmak için gerekli olduğu gibi, fenerbahçe maçlarındaki yoğun stres sırasında yaşanabilecek tatsızlıklara birebir- yanlışlıkla malt viskiyi kafaya dikmeme neden olan şu takıma ne demeli-).


Malt viskilerin ise fiyatlandırılması şu şekilde: Glenfiddich ve düşük kalite Highland maltları 180-200 ruble (10.5-11.7 Lira), 12-15 yıllık maltlar ve Japon viskileri 220 ruble (13 Lira), Laphroaig Quarter Cask, Maccallan, Talisker, Lagavulin 16, Balvenie Doublewood, Glenmorangie Nectar D'or gibi şah içkileri ise 250-350 rubleye (14.5-20 Lira) denenebilir. Bu ucuzlukta (İddia ediyorum St. Petersburg'ta bundan ucuza viski içemezsiniz) genelde başıma gelen şey ise daha önce içmediğim pek çok maltı deneyip boş bir cüzdan ve o tatlı viski sarhoşluğuyla eve dönmek.


Üstelik çoğunlukla Ruslar'ın ve ağzının tadını bilen az sayıda yabancının (Bir Japon amcayla Santori muhabbeti yapmışlığım var) takıldığı turistsiz, gürültücü Erasmus öğrencisiz bir ortamda çeşitli viskileri yudumlamak isterseniz biçilmiş kaftan. Viski sevmeyenler için gene uygunca fiyata içkiler var, yalnız bir konuda uyarayım, sadece bir çeşit bira (O da kendi yaptıkları bira) mevcut. Ben pek tutmadım. Adresi de yazayım tam olsun.

Terminal Bar: Rubinsteina Ulitsa 13A, (Metro istasyonu: Dostoyevskaya)

Yorumlar

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…