Ana içeriğe atla

Yugoslav New Wave

İstanbul'da ikinci el çizik plaklara uçuk paralar ödemekten bıktığımızdan yurtdışına çıkınca ilk saldırdığımız yerler içki dükkanlarından sonra plakçılar oluyor. Zagreb'de de bu kural devam ediyor. Daha önce bahsettiğimiz Drajen Petrovic Müzesi'nin 200 metre ilersinde bulunan Free Bird adlı şahane mekan, geniş Ex-Yugoslavya müzik arşiviyle adını duyurmuş. Yugoslav cazından New Wave müziğine (Buradan bir seçkiyi dinleyebilirsiniz), poptan folklorik ezgilere türlü türlü plaklar keşfetmek mümkün. Sahibinin hoşgörüsü sayesinde tüm plakları pikaptan dinleyebilip binlerce kez fiyat sorabilirsiniz.


Gelmeden önce yaptığımız araştırmalar sonucu elimizdeki birkaç New Wave grubu ismini dükkan sahibine verdik. Başladık tek tek plakları dinlemeye. İlk plağımız Elektricni Orgazam'ın (En aşağıya garip bir video klibini  de koydum) adından etkilensem de bana fazla gürültülü geldiğinden hemen yenisine geçtim.Devamında New Wave akımının en meşhur gruplarında Azra'nın birkaç albümü geldi önüme. Azra bir Zagreb grubu ve bu topraklarda Petrovic kadar saygı görüyor. Yugoslav Yeni Dalgası'nın en garip tarafı ise komünist hükümet tarafından destek görmesi. Diğer bütün doğu bloğu ülkelerinde batı müziğine korkularak bakılırken bu topraklarda parti gençlik kolları tarafından (Vakti zamanında açık hava konserleri ve hatta günlerce süren festivaller bile düzenleniyormuş) organize edilmeleri şaşırtıcı.

Güleryüzlü dükkan sahibi

Konumuza dönelim Azra albümlerini ince eleyip sık dokuyup dükkan sahibinin de yönlendirmesiyle aradan bir albümü seçiyoruz. New Wave gürültüsüne sabrımız tek albümlük. Tüm bir akımın diskografisini alacak değiliz. Sıra geldi rastgele albüm kurcalamalarına. Galiba işin en zevkli tarafı da bu. Kapağını beğendiğin albümü alıp pikaba takıyorsun.Tombaladan ilk Ivo Robic çıkıyor. Yugoslavya'nın Frank Sinatra'sı. Hatta strangers in the night parçasını Hırvatça söylediği bölüme bile denk geliyoruz. Gayet başarılı. Devamında ise Yugoslav caz albümü Grand Slam'i de ve Yugoslav rock gruplarının coverladığı David Bowie parçalarından oluşan Tribute to Bowie albümüyle alışverişimizi sonlandırıyoruz.
Günün sonunda son bir şans verdiğimiz New Wave grubu Film ile yine kafamızı şişirsek de mutlu mesut bir şekilde dükkandan ayrılıyoruz. Yerel albüme ilginiz olmasa da ucuz popüler müzik plakları için (Mesela 2 Euro'ya ye tertemiz bir Ray Charles ya da aynı fiyata hasarsız bir Bach albümü aldım) bile uğranılabilecek bir yer Free Bird.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…