Ana içeriğe atla

Midilli Adası'nda Günübirlik ya da Haftalık Yelkenli Tekne Turları

Midilli’de tatil yapacaksınız ve Molyvos’u, Plomari’yi, Agiassos’u görmeyi planlıyorsunuz. İyi, güzel, yalnız bu kadar mı? Midilli’de sadece tekneyle gidebileceğiniz ve tadını alabileceğiniz o kadar çok yer var ki.Midilli tatilinizi biraz daha uzatın. Uzattığınıza değsin!   

Günlük geziler: 
Genellikle teknemiz sabahleyin Midilli limanından hareket eder ve bir kaç saat yol aldıktan sonra sakin bir koya varırız. Siz burada yüzerken, güneşlenirken ya da etrafı keşfederken, biz de size tamamiyle adanın ürünlerinden oluşan öğlen yemeğinizi hazırlarız. Günün geri kalanında da isteklerinize göre turumuzu şekillendirebiliriz. Eğer illa ki ‘dolunayı da görelim’ demiyorsanız, akşama doğru dönüş yolculuğuna başlarız. Gün boyu taze meyve, meyve suyu, çay ve kahve ikramımızdır. İhtiyacınız olan şeyler, mayonuz, havlunuz, güneş gözlükleriniz, güneş kreminiz ve şapkadan ibarettir.


Midilliden ya da Petra’dan hareketle günlük turlarımız:
1.      Myrsinia adaları: Kuzey rüzgarlarından korunmuştur. Suyu berrak ve sahilleri kumsaldır. Bir çok harika koyak vardır. Scuba dalış da yapılabilir. Yeni başlayanlar için ideal, deneyimli dalgıçlar için ise cennet gibidir.
Myrsinia adaları
2.     Yera Körfezi: Yera körfezi boyunca küçük balıkçı limanları, yerleşkeler, köyler, sulak alanlar manzaraları.3.      Tokmakia adaları: Karabatak, martı ve keçiden başka yaşayanı olmayan bu adalar Midilli’ye 14 km uzaklıktadır. Tertemiz sularıyla dalgıçlık ve şnorkel için çok uygundur.
Tokmakia adaları
3 yada 4 Günlük Yelkenli Tekne Gezisi:

 Tokmakia ve Myrsinia adalarını üs seçerek Lapsarna, Pochi, Nisiopi, Tsichliota, Chroussos, Apothika Kryfi Panagia’ya uğruyoruz. Yunuslarla yolculuk, ıssız sahillerde ateşin etrafında geceler ve leziz yemekler de cabası. 


5 Günlük Yelkenli Tekne Gezisi: 
5 günlük geziye bir de kaplıca ziyaretleri ekleniyor ve güzergahta Therma, Skala Polychnitos ve Sigri’de yer alıyor.

5 Günlük Midilli’nin Etrafı Gezisi: Genellikle Mytilene kasabasından yola çıkp, saatin tersi istikametine doğru gideceğimiz başlıca yerler Tokmakia adaları, Tsonia, Molyvos, Petra, Sigri, Tsichliota, Eressos, Chroussos, Apothika, Skala Polichnitos, Skala, Kallonis, Vatera, Kryfi Panagia, Plomari, Tarti, Myrsinia adaları, Tsilia, Yera Körfezi’nin girişi, Perama, Therma ve Skala Loutra olacaktır. Bunlardan başka bir çok harika ufak koy da sizi bekliyor.

Bunlardan başka 6,8 ve 10 günlük turlar da bulunmaktadır.Turlarınıza isteğinize göre herhangi başka bir aktiviteyi de ekleyebilirsiniz. Yapılabilecek diğer aktiviteler için buraya tıklayabilirsiniz. İletişim için: cemetink@gmail.com

Teknelerimiz Salona 38 ve Salona 42


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…