Ana içeriğe atla

Midilli Adası Yazıları - Toplu Eserler
Şu ana kadar blogda yazdığım Midilli Adası ile ilgili çeşitli konuları ele alan yazıları bir derleyeyim toparlayayım dedim. Her biri için açıklayıcı kısa notların olduğu yazılara verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

Midilli Adası’nda uzo ve meze kültürü: Adından da anlaşılacağı üzere, keyif uğruna karaciğerini feda etmişlere hususi bir sevgiyle ithaf ettiğim bu yazı dizisinin birinci bölümünde uzo hakkında genel bilgiler yer alıyor. İkinci bölümünde ise uzonun doğumyeri Plomari köyünün uzoları tanıtılıyor. Serinin devamı gelecek. Maalesef, katılımcı gözlem metodunu uygulamaktan yazmaya pek fırsat olamıyor.


Midilli’nin geleneksel müziği ve dansları: Bu yazı dizisinin birinci bölümünde 19.yy’ın ikinci yarısından itibaren Midilli’nin geleneksel müziğinin tarihi ve kültürel arka planı bazı eserlerle birlikte anlatılıyor. İkinci bölümde ise farklı tarzlarda gelenesel müzikler ve danslara ait videolar ve haklarında bilgiler yer alıyor. Bu yazı dizisi de devam edecek.

Midilli Adası’na varan mültecilerle ilgili izlenimler: Burada ise önce Midilli Adası’nda yaşanan insanlık trajedisi hakkında Midilli’ye yeni varmış mültecilerle ilgili tanık olduklarımı anlatıyorum, sonra ise geçen yaz özellikle liman ve şehir merkezinde yaşanan kaotik durum hakkındaki gözlemlerimden bahsediyorum. AB - Türkiye anlaşması sonucunda adada sıkışıp kalan mültecilerin durumu hakkındaki yazı ise burada. Ressam Theofilos: Midilli'nin değişiği, meşhur ressam Theofilos hakkındaki yazıyı burada bulabilirsiniz.

Midillili Aziz Valentin: 14 Şubat’a özel Midillili Aziz Valentin yazısı. Ne alaka demeyin, okuyun göreceksiniz.Özel ve güzel Midilli turları: Midilli Adası’nı gezmek görmek isterseniz, hele bir de standardın biraz dışına çıkalım derseniz, size rehberlik edebilirim. Bu yazıda kabaca nerelere gidilir, nerede kalınır ne yenir içilir,neler yapılır onlardan bahsediyorum.
Midilli Adası alternatif tatil turları: Midilli’de çok çeşitli tatil yapma imkanları mevcuttur. Kısaca farklı neler yapılabiliri buradan okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Midilli’de yelkenli tekne turları: Kaptan Yorgo ada etrafında günlük ya da haftalık yelkenli tekne turları yaptırıyor. Yine daha fazla bilgi için önce şu yazıyı okuyup sonra benimle iletişime geçebilirsiniz.


Ah Midilli vah Midilli: Bu yazılarda da 2007-2010 yılları arasındaki Midilli gezilerimi anlatıyorum. Birinci bölüm burada, devamı da şurada.

Emir Kipleri: Blogumuza aşina olanlar bilir. Emir kipleri Midilli Özel versiyonu.

Sokaktan: Midilli sokaklarından çeşitli grafiti ve sokak sanatı örnekleri.

Yorumlar

 1. Theofilos meşhur ressam bencede cok teşekkur ederim...

  YanıtlayınSil
 2. güzel tanıtmışsınız, ellerinize yüreğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 3. Daha fazla Midilli. Doymadım... Doyamadım.....

  YanıtlayınSil
 4. cok guzel ve degerli bir yazi olmus tesekkurler

  YanıtlayınSil
 5. Yazılar için çok teşekkürler. Çukurcuma kalitesinde! Sakız Adasi ile de önerileriniz olur mu? 2 günümüz var gidebilecegimiz. Yeme, icmeyi, güzel hava, güzel suyu severiz. Önceliği Sakiza mi vermeli Midilliye mi? Öneriniz ne olur?
  Sercan

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Balıkesir Lezzet Turu 2: Ayvalık

Lezzet turumuzun ikici etabında Ayvalık var. Ayvalık'a varınca sorulacak ilk soru: Ayvalık tostu nerede yenir? Cevap ise basittir. Tansaş'ın yanında dizili olan tostçuların hepsi. Fakat arasında biri var ki ekmeği, malzemesi ve yapılış şekli hepsinden üstün, Mesut Büfe. Bir adet karışık Ayvalık tostu ve Tanık marka ayranıyla lezzet turunuza başlayabilirsiniz.


Eğer perşembe günü Ayvalık'a uğrarsanız pazarına denk gelebilirsiniz. Körfezin en renkli pazarı burada kurulur. Pazar için taa Midilli'den her hafta yüzlerce Yunanistan vatandaşı adaya akar.Pazarda meşhur pembe domates, arapsaçı, radika gibi ege otları, dolma yapmak için kabak çiçeği ve en doğalından sepet peynirlerini alabilirsiniz. Eğer sabah geldiyseniz kabak çiçeklerini ağzı kapanmadan alıp, Güler Tatlıhanesi'nden lor böreğini yiyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.Benim gibi pazara geç uğrarsanız lorlu börek çoktan bitmiş olur. Sakın üzülmeyin, tatlıhanenin diğer spesiyelleri ise damla sakızı dondurmas…

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları

Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.


Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin …

İstanbul Hamam Rehberi 3: Unisex Hamamlar

Yeni jenerasyonun hamamdan kopmasının en büyük etkeni de hamamdaki cinsiyet ayrımı (ikincisi ise turistikleşen hamamların fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşması olsa gerek). Grup halinde hamama gitseniz bile ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi otellerde gıcır gıcır hamamlarda böyle bir ayrım yok. Fakat buraların hem fiyatları uçuk hem de tarihi dokuyu otelin içinde canlandırma çabaları, hamam severleri pek de tatmin etmiyor. İstanbul'da orijinal olarak inşa edilmiş üç adet unisex hamam var.

Birincisi Süleymaniye Cami'sinin hemen yanında bulunan şatafatlı Mimar Sinan yapısı (1557'de yapılmış) olan "Süleymaniye Hamamı". Ama bu unisex hamamın bir kriteri var. Türkler tek başlarına hamama giremiyor (internet sitesi bile Almanca, İngiliz ve İspanyolca, Türkçe yok). Bu yüzden turist arkadaşlarınızla beraber hamama girebiliyorsunuz. Bu saçmasapan kuralı suistimal edenleri (yabancılara benzeyen sarı saçlı arkadaşınızı alıp hamama girmek) engellemek için yabancılard…